Ekonomi

İngiltere Maliye Bakanı enflasyonun düştüğünü görmek için ‘sabır’ istedi

Hunt, İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) bugün Mayıs ayı enflasyon bilgilerini açıklamasının ardından yaptığı değerlendirmede, enflasyon bilgilerinin “hükümetin enflasyonu düşürmek için silahlarına sarılışını” güçlendirdiğini söyledi.

Baskılar karşısında rotadan sapmayacaklarını belirten Hunt, “Ailelere yardım edecek, konut kredileri ve işletmeler üzerindeki baskıyı hafifleteceksek, ekonomiyi yüksek enflasyona neden olan her faktörden kurtarmamız gerekiyor. Diğer ülkelerdeki faiz artışlarının zamanla enflasyonu aşağı çektiğini görebiliyoruz. Bu burada da olacak ama sabırlı olun ve yolumuza devam etmeliyiz.” dedi.

ONS verilerine göre İngiltere’de yıllık enflasyon Mayıs ayında yüzde 8,7 ile sabit kalırken, çekirdek enflasyon yüzde 7,1’e yükseldi.

ONS Başekonomisti Grant Fitzner, verileri değerlendirdiğinde, uçak biletleri, ikinci el araçlar, canlı müzik düzenlemeleri ve bilgisayar oyunlarındaki fiyat artışlarının enflasyonda artışa yol açtığını ve bu artışların petroldeki düşüşle dengelendiğini belirtti. Fiyat:% s.

Fitzner, gıda enflasyonunun yüksek seyrine rağmen bu ay gevşeme gösterdiğine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu