Ekonomi

Bakan Kirişci: Tahıl koridorundan 16,9 milyon ton tahıl ve gıda maddesi taşındı

Bakan Kirişci, Medya Kuruluşları Ankara Temsilcileri ile Yıllık Değerlendirme Toplantısında açıklamalarda bulunuyor. Bakan Kirişci’nin açıklamaları şöyle:

“Bugün itibariyle 16,9 milyon ton tahıl ve gıda maddesi, tahıl koridorundan 633 gemi ile taşınmıştır. 2022 yılında dünya gıda arzında aksamalar yaşarken, temel gıda maddelerinin bulunabilirliği açısından herhangi bir zorlukla karşılaşmıyoruz, tanrıya şükür.

”40,4 MİLYAR TL DESTEK VERDİK”

2022 yılında çiftçilerimize 40,4 milyar TL tarımsal destek sağladık.

Sebze üretimimizi 2021 yılına göre yüzde 9,1 artırarak 118,4 milyon tondan 128,6 milyon tona çıkardık ve bu rakamla tüm zamanların rekorunu kırdık.

Son bir yılda gerçekleştirdiğimiz hizmetleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle tarımın stratejik bir dal olduğunu ve gıda kıtlığı için dünya ve bizim için bir ulusal güvenlik sorunu olduğunu vurgulamak isterim.

2022 yılını 30 milyar dolar civarında tarımsal ihracatla kapatacağız.

Çiftçilerin girdi satın almasını mümkün olduğunca kolaylaştırdık. 2022 Kasım ayının prestijiyle bu yıl Mart ayında 1 milyon 152 bin çiftçiye ödenmesi gereken 8,6 milyar mazot ve gübre katkı payımızı 5 ay sonrasına taşıdık. Üreticimiz tarlaya giderken gelişigüzel girdi temini ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamayacak.

Bunlar kredi kartlarına yükleniyor. Mazot ve gübre almaya gittiğinde buradan bir mahsup sağlanır. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’nin kullandırdığı 100 bin liralık faizsiz krediyi 200 bin liraya çıkardık. Bunun 100 bin TL’lik kısmı mazot ve gübre desteğinde olduğu gibi mazot ve gübre olarak kullanılacak.

Türk Şeker ve Çaykur piyasa fiyatlarındaki dalgalanmaların önüne geçti. Ve uyguladığımız reel politikalar sayesinde 2022 yılını operasyonel kârla kapattı. Bunlar savurgan organizasyonlardı.

Buğday alım fiyatına yüzde 231, şeker pancarı alım fiyatına yüzde 245 zam yaptık.

”TARIM CEPİMDEKİ EN ÖNEMLİ ARAÇLARDAN BİRİ OLACAK”

Bu ülkenin vatandaşı olsun ya da olmasın herkesin kullanabileceği “Tarım Cep” taşınabilir uygulamamızı 1 Ocak itibariyle devreye aldık. İnşallah üretim planlamanın en değerli araçlarından biri olur.

”FİLOMUZU GÜÇLENDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Bir yıl içinde 4 adet amfibi tanker uçağı ve 1 adet yüksek çözünürlüklü manzara sağlayan, sayısal harita üreten görev sistemleri ile donatılmış hava taşıma uçağı filomuza dahil edilecektir.

Yerli ve milli Gökbey helikopterlerimizi ve 16 uçağı daha envanterimize katarak filomuzu güçlendirmeyi hedefliyoruz.”

haber-hanonu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu