Ekonomi

Çin, IMF’ye ‘korumacılığı tercih etme’ çağrısında bulundu

Çin’in ortasında Başbakan Li Chiang ve IMF Lideri Kristalina Georgieva’nın yaptığı toplantının detayları ortaya çıktı. Çin’de kabine görevi gören Devlet Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre Başbakan Li, ülkesinin reform ve dışa açılma sürecine bağlı kalacağını ve büyümeyi teşvik edecek adımlar atmaya devam edeceğini belirtti.

Çin’in IMF’nin küresel yönetimde önemli bir rol oynamasını desteklediğini ve işbirliğini derinleştirmeye devam edeceğini belirten Li, Çin’in ekonomik küreselleşmeyi ve serbest ticareti savunacağını, korumacılığa, ekonomik bağları koparmaya ve kesintiye uğratmaya yönelik her türlü girişime karşı çıkacağını umduklarını kaydetti. tedarik zinciri.

“Gelişmekte olan ülkelerin sesi ve etkisi artırılmalı”

IMF’de temsilin geliştirilmesi ve gelişmekte olan ülkelerin sesinin ve etkisinin artırılması gerektiğine dikkat çeken Li, Aralık 2023’te tamamlanacak 16. Kota İncelemesinin bu konuda olumlu sonuçlar doğurmasını umduklarını ifade etti.

IMF Lideri Georgieva da küresel ekonomik büyümenin üçte birini sağlayan Çin’in büyümeyi teşvik edici adımlarını memnuniyetle karşıladığını belirterek, kırılgan düşük ve orta gelirli ülkelerin kalkınmasının desteklenmesinde öncü rol oynamasını takdir ettiklerini vurguladı.

IMF’nin Çin ile iş birliğini artırmayı hedeflediğini kaydeden Georgieva, ülkeleri küresel tedarik zincirlerinin işleyişini korumaya ve parçalanma risklerine karşı önlem almaya davet etti.

Georgieva, Pekin’de Başbakan Li’nin ardından ekonomik ilişkilerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hi Lifing ile görüştü. İkili, küresel ekonomik ve mali durum ile IMF ile temas halinde olan konular hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu