Haber

Brezilya’da sel ve heyelan: 36 kişi hayatını kaybetti

Güney Amerika ülkesi Brezilya’da şiddetli yağış, sel ve toprak kayması nedeniyle 36 kişi hayatını kaybetti. Konuyla ilgili açıklama yapan Sao Paulo eyalet yetkilileri, ülkenin güneydoğusunda şiddetli yağışların neden olduğu sel ve toprak kaymalarında 36 kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişinin bölgeden tahliye edildiğini duyurdu.

Reuters’in haberine göre, şiddetli yağışların etkili olduğu bölgelerde arama kurtarma çalışmaları devam ederken, yağış, sel ve heyelan nedeniyle ulaşılamayan bölgelere ulaşılması ve bu bölgelere yolların açılması için çalışmalar da sürüyor.

Meteorologlar, Sao Paulo’nun kıyı kesimlerinde şiddetli yağışların devam edeceğini tahmin ediyor. Bölgede devam eden şiddetli yağışlar, arama kurtarma ve itfaiye gruplarının çalışmalarını zorlaştırıyor.

‘EŞSİZ, AŞIRI HAVA DURUMU’

Şiddetli yağışların devam ettiği ülkede federal hükümet, yağışlardan etkilenenlere yardım sağlamak, altyapıyı onarmak ve yeniden inşa çalışmalarına başlamak için birçok bakanlığa görev verdi. Sao Paulo eyalet yetkilileri, uzmanların ‘benzeri görülmemiş, aşırı hava olayı’ olarak tanımladığı şiddetli yağmurların ardından altı şehirde 180 günlük bir ‘acil durum’ ilan etti.

Latin Amerika’nın en büyük limanı olan Santos Limanı’nın işletmesi de saatte 55 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle kesintiye uğradı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu